Posts

, , ,

Olivier Awards predictions 2024: who will win, who should win

Is Sunset Boulevard a lock across the board? Does Little Big Things have a chance?

Sheridan Smith, Nicole Scherzinger, Sarah Snook, James Norton and Andrew Scott are among the big names whose West End work during the past 12 months has today won them Olivier nominations.

Sunset Boulevard, starring Scherzinger, leads the pack with 11 nominations for Jamie Lloyd’s radical revival of Andrew Lloyd Webber’s musical.

No big surprises here this year, folks: it’s been an exceptional year for shows, from the excellent A Strange Loop to the wonderful Sondheim Old Friends concert. 

Yet the vast majority of the awards class show up dutifully while claiming to loathe it. 

Before we go on, 100% of the nominees for the Sir Peter Hall Award for Best Director are men Stephen Daldry & Justin Martin for Stranger Things: The First Shadow, Rupert Goold for Dear England, Jamie Lloyd for Sunset Boulevard and Sam Mendes for The Motive & The Cue

Yup, a recent ‘The Women in Theatre survey’found that only 6% of respondents believe there has been an increase in opportunities for women in the sector since a previous survey in 2021.

Alas, despite the dominance of men in every profession in theatre, there seems to be no strategy to address it. 

Still, bravo to Rufus Norris for The National Theatre’s 15 nominations in total, including three of the four best new play nods for The Motive and the Cue, Till The Stars Come Down and Dear England.

But I have to say that Jamie Lloyd’s richly powerful and unashamedly alien melodrama Sunset Boulevard, Andrew Scott’s one-man Vanya and the brilliant Operation Mincemeat gets my support — and I suspect that of Olivier Award voters as well.

Certainly, I am delighted that Haydn Gwynne has been posthumously nominated for her role in When Winston Went To War With The Wireless at Donmar Warehouse, too. 

Anyway, here are my predictions for the biggest night in British Theatre.

The Olivier Awards 2024 with Mastercard will be on April 14 at the Royal Albert Hall.

Full list of nominations (plus who will win, who should win)

Noël Coward Award for Best New Entertainment or Comedy Play

Accidental Death Of An Anarchist by Dario Fo & Franca Rame, adapted by Tom Basden at the Lyric Hammersmith & Theatre Royal Haymarket

Should win: Stephen Sondheim’s Old Friends, music & lyrics by Stephen Sondheim at the Gielgud Theatre

Will win: Stranger Things: The First Shadow by Kate Trefry at the Phoenix Theatre

Vardy V Rooney: The Wagatha Christie Trial, adapted by Liv Hennessy at the Ambassadors Theatre

Best Family Show

Bluey’s Big Play by Joe Brumm at Southbank Centre’s Royal Festival Hall

Dinosaur World Live by Derek Bond at Regent’s Park Open Air Theatre

Should win: The House With Chicken Legs, book by Sophie Anderson, adapted by Oliver Lansley at

Southbank Centre’s Queen Elizabeth Hall

Will win: The Smeds And The Smoos, book by Julia Donaldson & Axel Scheffler, adapted by Tall

Stories at the Lyric Theatre

Gillian Lynne Award for Best Theatre Choreographer

Will win: Fabian Aloise for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Ellen Kane & Hannes Langolf for Dear England at  the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Arlene Phillips with James Cousins for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Mark Smith for The Little Big Things at @sohoplace

Should win: Susan Stroman for Crazy For You at the Gillian Lynne Theatre

Mithridate Award for Best Costume Design

Bunny Christie & Deborah Andrews for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Ryan Dawson Laight for La Cage Aux Folles at Regent’s Park Open Air Theatre

Should win / will win: Hugh Durrant for Peter Pan at The London Palladium

Marg Horwell for The Picture Of Dorian Gray at the Theatre Royal Haymarket

Cunard Best Revival

The Effect by Lucy Prebble at the National Theatre – Lyttelton

Macbeth by William Shakespeare at the Donmar Warehouse

Should win: Shirley Valentine by Willy Russell at the Duke Of York’s Theatre

Will win: Vanya by Anton Chekhov, adapted by Simon Stephens at the Duke Of York’s Theatre

Best Musical Revival

Groundhog Day, music & lyrics by Tim Minchin, book by Danny Rubin at The Old Vic

Should win: Guys & Dolls, music & lyrics by Frank Loesser, book by Jo Swerling & Abe Burrows at the Bridge Theatre

Hadestown, music, lyrics & book by Anaïs Mitchell at the Lyric Theatre

Will win: Sunset Boulevard, music by Andrew Lloyd Webber, lyrics & book by Don Black & Christopher Hampton at the Savoy Theatre

d&b audiotechnik Award for Best Sound Design

Paul Arditti for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Will win: Dan Balfour & Tom Gibbins for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Adam Fisher for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Should win:Gareth Fry for Macbeth at the Donmar Warehouse

Outstanding Musical Contribution

Tom Brady for Musical Supervision & Arrangements and Charlie Rosen for Orchestrations for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Matt Brind for Musical Supervision, Arrangements & Orchestrations for Just For One Day at The Old Vic

Should win: Steve Sidwell for Orchestrations & Joe Bunker for Musical Direction for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Will win: Alan Williams for Musical Supervision & Musical Direction for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Best Actor in a Supporting Role

Will Close for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Should win: Paul Hilton for An Enemy Of The People at the Duke Of York’s Theatre

Will win: Giles Terera for Clyde’s at the Donmar Warehouse

Luke Thompson for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Zubin Varla for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Best Actress in a Supporting Role

Lorraine Ashbourne for Till The Stars Come Down at the National Theatre – Dorfman

Priyanga Burford for An Enemy Of The People at the Duke Of York’s Theatre

Should win / will win: Haydn Gwynne for When Winston Went To War With The Wireless at the Donmar Warehouse

Gina McKee for Dear England at the National Theatre – Olivier

Tanya Reynolds for A Mirror at the Almeida Theatre & Trafalgar Theatre

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Will win: Miriam Buether for Set Design & 59 Productions for Video Design for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Should win: Bunny Christie for Set Design for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Es Devlin for Set Design & Ash J Woodward for Video Design for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Soutra Gilmour for Set Design and Nathan Amzi & Joe Ransom for Video Design for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

White Light Award for Best Lighting Design

Jon Clark for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Jon Clark for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Paule Constable for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Should win / Will win: Jack Knowles for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Best Actress in a Supporting Role In a Musical

Should win: Grace Hodgett Young for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Zoë Roberts for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Will win: Amy Trigg for The Little Big Things at @sohoplace

Eleanor Worthington-Cox for Next To Normal at the Donmar Warehouse

Best Actor in a Supporting Role In a Musical

Jak Malone for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Cedric Neal for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Should win / Will winDavid Thaxton for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Jack Wolfe for Next To Normal at the Donmar Warehouse

TAIT Award for Best New Opera Production

Should win: Blue by the English National Opera at the London Coliseum

Innocence by the Royal Opera at the Royal Opera House

Picture A Day Like This by the Royal Opera at the Royal Opera House – Linbury Theatre

Will win: The Rhinegold by the English National Opera at the London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera

Antonio Pappano for his role as Musical Director of the Royal Opera House

Should win: Belarus Free Theatre Company for King Stakh’s Wild Hunt at the Barbican Theatre

Will win: Marina Abramović for her concept and design of 7 Deaths Of Maria Callas at the London Coliseum

Best Actor in a Musical

David Cumming for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Should win: Tom Francis for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Daniel Mays for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Will win: Charlie Stemp for Crazy For You at the Gillian Lynne Theatre

Best Actress in a Musical

Should win: Natasha Hodgson for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Caissie Levy for Next To Normal at the Donmar Warehouse

Will win: Nicole Scherzinger for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Marisha Wallace for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Unusual Rigging Award for Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

Will win: Blue Mist by Mohamed-Zain Dada at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre

Should win: A Playlist For The Revolution by AJ Yi at the Bush Theatre

Sleepova by Matilda Feyişayo at the Bush Theatre

The Swell by Isley Lynn at the Orange Tree Theatre

The Time Machine: A Comedy by Steven Canny and John Nicholson at the Park Theatre

Sir Peter Hall Award for Best Director

Stephen Daldry & Justin Martin for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Rupert Goold for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Will win: Jamie Lloyd for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Should win: Sam Mendes for The Motive And The Cue at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

Best Actress

Should win: Laura Donnelly for The Hills Of California at the Harold Pinter Theatre

Sophie Okonedo for Medea at @sohoplace

Will win: Sarah Jessica Parker for Plaza Suite at the Savoy Theatre

Sheridan Smith for Shirley Valentine at the Duke Of York’s Theatre

Sarah Snook for The Picture Of Dorian Gray at the Theatre Royal Haymarket

Best Actor

Joseph Fiennes for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Mark Gatiss for The Motive And The Cue at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

James Norton for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Should win / Will win: Andrew Scott for Vanya at the Duke Of York’s Theatre

David Tennant for Macbeth at the Donmar Warehouse

The Londoner Award for Best New Play

Dear England by James Graham at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

The Hills Of California by Jez Butterworth at the Harold Pinter Theatre

Will win: The Motive And The Cue by Jack Thorne at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

Should win: Till The Stars Come Down by Beth Steel at the National Theatre – Dorfman

Mastercard Best New Musical

The Little Big Things, music by Nick Butcher, lyrics by Nick Butcher & Tom Ling, book by Joe White at @sohoplace

Next To Normal, music by Tom Kitt, book & lyrics by Brian Yorkey at the Donmar Warehouse

Will win: Operation Mincemeat, music, lyrics & book by David Cumming, Felix Hagan, Natasha Hodgson & Zoë Roberts at the Fortune Theatre

Should win: A Strange Loop, music, lyrics & book by Michael R. Jackson at the Barbican Theatre

Is Sunset Boulevard a lock across the board? Does Little Big Things have a chance?
, , ,

Olivier Awards 2023: the winners in full

My Neighbour Totoro has scooped six wins at the Olivier Awards 2023, with Jodie Comer and Paul Mescal winning best actor and actress.

The Royal Shakespeare Company’s My Neighbour Totoro had the most wins, triumphing in six out of the nine categories it was nominated in, including best entertainment or comedy play and best director.

Rebecca Frecknall’s production of A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre won three awards, including best actor for Mescal, best revival and best actress in a supporting role for Anjana Vasan.

Other acting winners included Katie Brayben, Beverley Knight, Arthur Darvill and Will Keen.

The National Theatre’s Standing at the Sky’s Edge won best new musical, while Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! won best musical revival.

The winners in full

Best revival

Winner: A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre|

Also nominated:
The Crucible at the National Theatre
Good at the Harold Pinter Theatre
Jerusalem at the Apollo Theatre

Best actor in a supporting role

Winner: Will Keen for Patriots at the Almeida Theatre

Also nominated:
Mark Akintimehin, Emmanuel Akwafo, Nnabiko Ejimofor, Darragh Hand, Aruna Jalloh and Kaine Lawrence for For Black Boys Who Have Considered Suicide When the Hue Gets Too Heavy at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Elliot Levey for Good at the Harold Pinter Theatre
David Moorst for To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre
Sule Rimi for Blues for an Alabama Sky at the National Theatre

Best actress in a supporting role

Winner: Anjana Vasan for A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre

Also nominated:
Rose Ayling-Ellis for As You Like It at @sohoplace
Pamela Nomvete for To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre
Caroline Quentin for Jack Absolute Flies Againat the National Theatre
Sharon Small for Good at the Harold Pinter Theatre

Best set design

Winner: Tom Pye for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated:
Miriam Buether for To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre
Ben Stones for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre
Mark Walters for Jack and the Beanstalk at the London Palladium

Best costume design

Winner: Kimie Nakano for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated:
Frankie Bradshaw for Blues for an Alabama Sky at the National Theatre
Hugh Durrant for Jack and the Beanstalk at the London Palladium
Jean Paul Gaultier for Jean Paul Gaultier Fashion Freak Show at Roundhouse

Best actress

Winner: Jodie Comer for Prima Facie at the Harold Pinter Theatre

Also nominated:
Patsy Ferran for A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre
Mei Mac for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre
Janet McTeer for Phaedra at the National Theatre
Nicola Walker for The Corn Is Green at the National Theatre

Best actor

Winner: Paul Mescal for A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre

Also nominated:
Tom Hollander for Patriots at the Almeida Theatre
Rafe Spall for To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre
David Tennant for Good at the Harold Pinter Theatre
Giles Terera for Blues for an Alabama Sky at the National Theatre

Outstanding achievement in opera

Winner: William Kentridge for his conception and direction of Sibyl at the Barbican Theatre

Also nominated:
Sinéad Campbell-Wallace for her performance in Tosca by English National Opera at the London Coliseum
Antony McDonald for his design of Alcina at the Royal Opera House

Best new opera production

Winner: Alcina by Royal Opera at the Royal Opera House

Also nominated:
Least Like the Other by Irish National Opera and Royal Opera at the Royal Opera House
Peter Grimes by Royal Opera at the Royal Opera House
Sibyl at the Barbican Theatre

Best new play

Winner: Prima Facie at the Harold Pinter Theatre

Also nominated: 
For Black Boys Who Have Considered Suicide When the Hue Gets Too Heavy at the Royal Court Theatre
Patriots at the Almeida Theatre
To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre

Best director

Winner: Phelim McDermott for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated:
Rebecca Frecknall for A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre
Robert Hastie for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre
Justin Martin for Prima Facie at the Harold Pinter Theatre
Bartlett Sher for To Kill a Mockingbird at the Gielgud Theatre

Outstanding achievement in affiliate theatre

Winner: The P Word at the Bush Theatre

Also nominated:
Age Is a Feeling at Soho Theatre
Blackout Songs at the Hampstead Theatre Downstairs
Paradise Now! at the Bush Theatre
two Palestinians go dogging at the Royal Court Theatre

Best entertainment or comedy play

Winner: My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated: 
Jack and the Beanstalk at the London Palladium
My Son’s a Queer (But What Can You Do?) at the Garrick Theatre and the Ambassadors Theatre
One Woman Show at the Ambassadors Theatre

Best family show

Winner: Hey Duggee the Live Theatre Showat Royal Festival Hall at the Southbank Centre

Also nominated:
Blippi the Musical at the Apollo Theatre
Midsummer Mechanicals at the Sam Wanamaker Playhouse at Shakespeare’s Globe
The Smartest Giant in Town at St Martin’s Theatre

Outstanding achievement in dance

Winner: Dickson Mbi for his choreography of Enowate at Sadler’s Wells

Also nominated:
Manuel Liñán for his choreography of ¡VIVA! at Sadler’s Wells
Raquel Meseguer Zafe for her dramaturgy of Ruination by Lost Dog at the Royal Opera House
Catrina Nisbett for her performance in Family Honour by Spoken Movement at Sadler’s Wells

Best new dance production

Winner: Traplord by Ivan Michael Blackstock at 180 Studios (The Strand)

Also nominated: 
Light of Passage by Crystal Pite at the Royal Opera House
Pasionaria by La Veronal at Sadler’s Wells
Triptych: The Missing Door, The Lost Room, and The Hidden Floor by Peeping Tom at the Barbican Theatre

Best musical revival

Winner: Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic

Also nominated:
My Fair Lady at the London Coliseum
Sister Act at the Eventim Apollo
South Pacific at Sadler’s Wells

Best original score or new orchestrations

Winner: Richard Hawley and Tom Deering – music and lyrics by Richard Hawley and orchestrations by Tom Deering – for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre

Also nominated:
David Yazbek, Jamshied Sharifi and Andrea Grody – music and lyrics by David Yazbek, orchestrations by Jamshied Sharifi and additional arrangements by Andrea Grody – for The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Joe Hisaishi and Will Stuart – music by Joe Hisaishi and orchestrations and arrangements by Will Stuart – for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre
Daniel Kluger and Nathan Koci – orchestrations and arrangements by Daniel Kluger and additional vocal arrangements by Nathan Koci – Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic
Best theatre choreographer

Winner: Matt Cole for Newsies at Troubadour Wembley Park Theatre

Also nominated:
Lynne Page for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre
Kate Prince for Sylvia at the Old Vic
Basil Twist for puppetry direction for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Best lighting design

Winner: Jessica Hung Han Yun for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated:
Natasha Chivers for Prima Facie at the Harold Pinter Theatre
Lee Curran for A Streetcar Named Desire at the Almeida Theatre
Tim Lutkin for The Crucible at the National Theatre

Best sound design

Winner: Tony Gayle for My Neighbour Totoro at the Barbican Theatre

Also nominated:
Bobby Aitken for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre
Drew Levy for Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic
Ben and Max Ringham for Prima Facie at the Harold Pinter Theatre

Best actress in a supporting role in a musical

Winner: Beverley Knight for Sylvia at the Old Vic

Also nominated:
Maimuna Memon for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre
Liza Sadovy for Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic
Marisha Wallace for Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic

Best actor in a supporting role in a musical

Winner: Zubin Varla for Tammy Faye at the Almeida Theatre

Also nominated:
Sharif Afifi for The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Peter Polycarpou for The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Clive Rowe for Sister Act at the Eventim Apollo

Best actor in a musical

Winner: Arthur Darvill for Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic

Also nominated:
Alon Moni Aboutboul for The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Julian Ovenden for South Pacific at Sadler’s Wells
Andrew Rannells for Tammy Faye at the Almeida Theatre

Best actress in a musical

Winner: Katie Brayben for Tammy Faye at the Almeida Theatre

Also nominated:
Anoushka Lucas for Rodgers and Hammerstein’s Oklahoma! at the Young Vic
Miri Mesika for The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Faith Omole for Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre

Best new musical

Winner: Standing at the Sky’s Edge at the National Theatre

Also nominated: 
The Band’s Visit at the Donmar Warehouse
Sylvia at the Old Vic
Tammy Faye at the Almeida Theatre

,

Olivier Awards 2023 announces broadcast details and show line up

Olivier Awards

Evening will include performances from all Mastercard Best New Musical nominees including The Band’s Visit, Standing At The Sky’s Edge, Sylvia and Tammy Faye 

–       The cast of Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! and Sister Act (Magic Radio Best Musical Revival nominees) as well as Disney’s Newsies (Best Theatre Choreography nominee) will also perform  

–       There will be a special performance from multi–Olivier Award winner The Book Of Mormon as the production celebrates 10 years in the West End  

–       Special Award winner Arlene Philips will be honoured with a tribute from the cast of Grease The Musical 

–       The Olivier Awards ceremony will take place on Sunday 2nd April and will be broadcast on ITV at 10.15pm with full live coverage on Magic Radio from 6pm     

The Olivier Awards 2023 with Mastercard have officially announced the shows performing in this year’s ceremony. The Awards will take place on Sunday 2 April at the Royal Albert Hall, hosted by Hannah Waddingham. 

There will be performances from all of the Mastercard Best New Musical nominees – The Band’s Visit, Standing At The Sky’s Edge, Sylvia and Tammy Faye. There will also be performances from Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! and Sister Act, both nominated for Magic Radio Best Musical Revival. 

Additionally, there will be performances from Disney’s Newsies, whose choreographer Matt Cole is nominated for the Gillian Lynne Award for Best Theatre Choreographer, multi-Olivier winner The Book Of Mormon will be celebrating with a performance marking 10 years in the West End. Special Award winner, Dame Arlene Phillips, will be honoured on the night with a special performance from Grease the Musical. 

The Olivier Awards continues its partnership with ITV, which will broadcast a highlights programme the same evening at 10:15pm on ITV1 and ITVX. The full ceremony will be broadcast live from the Royal Albert Hall on Magic Radio, the Official Radio Partner, hosted by Ruthie Henshall and Alice Arnold from 6pm. Viewers from outside the UK can tune in on Official London Theatre’s YouTube channel. 

TikTok will also be hosting a live stream on the Green Carpet, with theatre performer and content creator Hannah Lowther (Heathers, Snow White: Pantomime, SpongeBob: The Musical) as their host.

officiallondontheatre.com/olivier-awards 

Sunday 2 April 2023 

, , ,

Olivier Awards Nominations 2023: Who Will Win & Who Should Win?

First: a great deal of joy in most nominated musical Standing At The Sky’s Edge for its tremendous successes on this year’s nominations list. 

Richard Hawley and Chris Bush’s hit show, about Sheffield communities, has a load of nominations including Best Musical, Best Set Design for Ben Stones and Best Actress in a Musical for Faith Omole.

Standing At The Sky’s Edge

Naturally, much acclaimed My Neighbour Totoro, the stage adaptation of Studio Ghibli’s 1988 animated film, takes pole position with 9 nominations in categories Best Entertainment or Comedy Play, Best Director, Best Theatre Choreographer, Best Original Score and a Best Actress nod for Mei Mac.

Donmar Warehouse’s production of The Band’s Visit gets 6 nominations and it’s good to see Katie Brayben land Best Actress in a Musical for her solid performance as Tammy Faye

However, the Best Actress category is impossible to call – though it could well be that Patsy Ferran will clinch it for her tremendous performance as Blanche in A Streetcar Named Desire. Not backing Jodie Comer is now practically a treasonable offence, but a victory for her will happen at the expense of a subtler performance. 

Paul Mescal has added an Olivier nod for his role in A Streetcar Named Desire to his recent Oscar nomination. 27 actors are first-time Olivier nominees.

Jealous insecurities … Paul Mescal and Anjana Vasan in A Streetcar Named Desire. Photograph: Marc Brenner

Elsewhere, super producer Sonia Friedman is back on top with 17 nominations for her shows including 6 for To Kill A Mockingbird, 3 for Patriots, 1 for Jerusalem and 7 nods for Oklahoma!

On the play front, my guess is that A Streetcar Named Desire will win almost all its categories, My Neighbour Totoro will, in fact, sweep the board and New Diorama’s hit For Black Boys Who Have Considered Suicide – soon to run in the West End – could land Best New Play. 

For Black Boys Who Have Considered Suicide


Anyway, let’s have a recap of the nominees plus a guide to who should win each category.

Full list of nominations for Olivier Awards 2023 with Mastercard:

Noël Coward Award for Best Entertainment or Comedy Play

Jack And The Beanstalk at The London Palladium

My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

My Son’s A Queer, (But What Can You Do?) at Garrick Theatre & Ambassadors Theatre

One Woman Show at Ambassadors Theatre

Will win: My Neighbour Totoro

Should win: My Neighbour Totoro 

Gillian Lynne Award for Best Theatre Choreographer

Matt Cole for Newsies at Troubadour Wembley Park Theatre

Lynne Page for Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Kate Prince for Sylvia at The Old Vic

Basil Twist for Puppetry Direction for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Will win: Matt Cole for Newsies 

Should win: Lynn Page Standing At The Sky’s Edge 

Best Costume Design

Frankie Bradshaw for Blues For An Alabama Sky at National Theatre – Lyttelton

Hugh Durrant for Jack And The Beanstalk at The London Palladium

Jean Paul Gaultier for Jean Paul Gaultier Fashion Freak Show at Roundhouse

Kimie Nakano for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Will win: Kimie Nakano for My Neighbour is Totoro

Should win: Kimie Nakano for My Neighbour is Totoro

Cunard Best Revival

The Crucible at National Theatre – Olivier

Good at Harold Pinter Theatre

Jerusalem at Apollo Theatre

A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Will win: A Streetcar Named Desire 

Should win: A Streetcar Named Desire

Magic Radio Best Musical Revival

My Fair Lady at London Coliseum

Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Sister Act at Eventim Apollo

South Pacific at Sadler’s Wells

Will win: Oklahoma! 

Should win: South Pacific 

d&b audiotechnik Award for Best Sound Design

Bobby Aitken for Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Tony Gayle for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Drew Levy for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Ben & Max Ringham for Prima Facie at Harold Pinter Theatre

Will win: Standing At The Sky’s Edge 

Should win: Standing At The Sky’s Edge 

Best Original Score or New Orchestrations

David Yazbek, Jamshied Sharifi & Andrea Grody – Music and Lyrics by David Yazbek, Orchestrations by Jamshied Sharifi & Additional Arrangements by Andrea Grody – The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Joe Hisaishi & Will Stuart – Music by Joe Hisaishi & Orchestrations and Arrangements by Will Stuart – My Neighbour Totoro for Barbican Theatre

Daniel Kluger & Nathan Koci – Orchestrations and Arrangements by Daniel Kluger & Additional Vocal Arrangements by Nathan Koci  – Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!  Young Vic

Richard Hawley & Tom Deering – Music and Lyrics by Richard Hawley & Orchestrations by Tom Deering – Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Will win: Standing At The Sky’s Edge 

Should win: Standing At The Sky’s Edge 

Best Actor in a Supporting Role

Mark Akintimehin, Emmanuel Akwafo, Nnabiko Ejimofor, Darragh Hand, Aruna Jalloh & Kaine Lawrence for For Black Boys Who Have Considered Suicide When The Hue Gets Too Heavy at Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre

Will Keen for Patriots at Almeida Theatre

Elliot Levey for Good at Harold Pinter Theatre

David Moorst for To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

Sule Rimi for Blues For An Alabama Sky at National Theatre – Lyttelton

Will win: Mark Akintimehin, Emmanuel Akwafo, Nnabiko Ejimofor, Darragh Hand, Aruna Jalloh & Kaine Lawrence for For Black Boys Who Have Considered Suicide

Should win: Mark Akintimehin, Emmanuel Akwafo, Nnabiko Ejimofor, Darragh Hand, Aruna Jalloh & Kaine Lawrence for For Black Boys Who Have Considered Suicide

Best Actress in a Supporting Role

Rose Ayling-Ellis for As You Like It at @sohoplace

Pamela Nomvete for To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

Caroline Quentin for Jack Absolute Flies Again at National Theatre – Olivier

Sharon Small for Good at Harold Pinter Theatre

Anjana Vasan for A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Will win: Anjana Vasan for A Streetcar Named Desire 

Should win: Anjana Vasan for A Streetcar Named Desire 

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Miriam Buether for To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

Tom Pye for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Ben Stones for Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Mark Walters for Jack And The Beanstalk at The London Palladium

Will win: Tom Pye for My Neighbour Tototoro 

Should win: Tom Pye for My Neighbour Tototoro 

White Light Award for Best Lighting Design

Natasha Chivers for Prima Facie at Harold Pinter Theatre

Lee Curran for A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Jessica Hung Han Yun for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Tim Lutkin for The Crucible at National Theatre – Olivier

Will win: Natasha Chivers for Prima Facie 

Should win: Lee Curran for A Streetcar Named Desire 

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

Beverley Knight for Sylvia The Old Vic

Maimuna Memon for Standing At The Sky’s Edge National Theatre – Olivier

Liza Sadovy for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Marisha Wallace for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Will win: Beverley Knight for Sylvia The Old Vic 

Should win: Marisha Wallace for Oklahoma! 

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

Sharif Afifi for The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Peter Polycarpou for The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Clive Rowe for Sister Act at Eventim Apollo

Zubin Varla for Tammy Faye at Almeida Theatre

Will win: Sharif Afifi for The Band’s Visit

Should win: Zubin Varla for Tammy Faye 

Best Actor in a Musical

Alon Moni Aboutboul for The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Arthur Darvill for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Julian Ovenden for South Pacific at Sadler’s Wells

Andrew Rannells for Tammy Faye at Almeida Theatre

Will win: Arthur Darvill for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Should win: Julian Ovenden for South Pacific 

Best Actress in a Musical

Katie Brayben for Tammy Faye at Almeida Theatre

Anoushka Lucas for Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma! at Young Vic

Miri Mesika for The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Faith Omole for Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Will win: Katie Brayben for Tammy Faye

Should win: Katie Brayben for Tammy Faye

Unusual Rigging Award for Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

Age Is A Feeling at Soho Theatre

Blackout Songs at Hampstead Theatre Downstairs

The P Word at Bush Theatre

Paradise Now! at Bush Theatre

Two Palestinians Go Dogging at Jerwood Theatre Upstairs at The Royal Court Theatre

Will win: The P Word 

Should win: Age is A Feeling 

Sir Peter Hall Award for Best Director

Rebecca Frecknall for A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Robert Hastie for Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Justin Martin for Prima Facie at Harold Pinter Theatre

Phelim McDermott for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Bartlett Sher for To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

Will win: Phelim McDermott for My Neighbour Totoro 

Should win: Rebecca Frecknall for a Streetcar Named Desire 

Best Actress

Jodie Comer for Prima Facie at Harold Pinter Theatre

Patsy Ferran for A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Mei Mac for My Neighbour Totoro at Barbican Theatre

Janet McTeer for Phaedra at National Theatre – Lyttelton

Nicola Walker for The Corn Is Green at National Theatre – Lyttelton

Will win: Jodie Comer for Prima Facie 

Should win: Mei Mac for My Neighbour Totoro

Best Actor

Tom Hollander for Patriots at Almeida Theatre

Paul Mescal for A Streetcar Named Desire at Almeida Theatre

Rafe Spall for To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

David Tennant for Good at Harold Pinter Theatre

Giles Terera for Blues For An Alabama Sky at National Theatre – Lyttelton

Will win: Paul Mescal for A Streetcar Named Desire 

Should win: Paul Mescal for A Streetcar Named Desire 

Delta Air Lines Best New Play

For Black Boys Who Have Considered Suicide When The Hue Gets Too Heavy at Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre

Patriots at Almeida Theatre

Prima Facie at Harold Pinter Theatre

To Kill A Mockingbird at Gielgud Theatre

Will win: Prima Facie  

Should win: Patriots 

Mastercard Best New Musical

The Band’s Visit at Donmar Warehouse

Standing At The Sky’s Edge at National Theatre – Olivier

Sylvia at The Old Vic

Tammy Faye at Almeida Theatre

Will win: Standing at the Sky’s Edge 

Should win: Standing at the Sky’s Edge 

And there we have it.

The Olivier Awards will be hosted by Hannah Waddingham and broadcast via ITV and Magic Radio. Further details of the ceremony will be announced soon.

, , ,

Olivier Awards 2022: Life of Pi & Cabaret storm the night

So there we go! Cabaret triumphed at the Olivier awards last night, with Eddie Redmayne winning best actor in a musical for his turn as The Emcee. The show won seven of the 11 categories in which it was nominated, including best actress in a musical for Jessie Buckley.
Age and reason, however, isn’t going to stop me saying I really enjoyed the live performances, I thought Steph McKeon came closest to holding a tune and reckoned Jason Manford did his best.

Nor will it shake my belief that the key moment of the night came when, to general murmurs of agreement, Manford and Society of London Theatre president Eleanor Lloyd reflected on “the total clusterfuck that was live theatre during a global pandemic”. ‘Cos that’s the back-to-front world we live in right now.


Back to the Future: The Musical won Best New Musical, while genius Pride and Prejudice (Sort Of) won Best Entertainment or Comedy.
Hurrah!

Back to The Future the musical

There was a triumphant moment when Ukrainian mezzo-soprano Kseniia Nikolaieva performed her country’s national anthem.

There were also a few debatable decisions, of course, but many others that just seemed downright mystifying, such as Get Up, Stand Up winning Best original score or new orchestrations, Constellations winning, and a ‘eco’ green carpet.

But Life of Pi – the stage adaptation of Yann Martel’s Booker-winning prize novel – won five awards, including a first for the Olivier’s; the seven cast members who expertly operate the puppet of Richard Parker.

Life of Pi’s Richard Parker walks the green carpet

It is a wonderful play, a thrilling journey into the imagination through trauma, all but defying gravity in its staggering stage design and jaw-dropping puppetry with profoundly moving moments. It is superbly acted, unbearably moving and visually electrifying. It was the evening’s real winner.

Best revival

A Number – Old Vic

Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville theatre – WINNER!

The Normal Heart – National Theatre

The Tragedy of Macbeth – Almeida

Best entertainment or comedy play

The Choir of Man – Arts theatre

Pantoland at the Palladium – London Palladium

Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre – WINNER!

The Shark is Broken – Ambassadors theatre

Isobel McArthur (centre) was presented with her trophy by Hamilton Giles Terera and & Juliet’s Cassidy Janson

Best musical revival

Anything Goes – Barbican 

Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Spring Awakening – Almeida

The Royal Albert Hall

Best costume design

Jon Morrell for Anything Goes – Barbican

Christopher Oram for Frozen – Theatre Royal Drury Lane

Tom Scutt for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre

Catherine Zuber for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre – WINNER!

Best sound design

Ian Dickinson for 2:22 A Ghost Story – Noël Coward theatre

Carolyn Downing for Life of Pi – Wyndham’s theatre

Nick Lidster for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Gareth Owen for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre

Best original score or new orchestrations

Anything Goes – New Orchestrations: Bill Elliott, David Chase and Rob Fisher 

Back to the Future: The Musical – Composers: Alan Silvestri and Glen Ballard; Orchestrations: Ethan Popp and Bryan Crook 

Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Orchestrator: Simon Hale – WINNER!

Life of Pi – Composer: Andrew T Mackay

The cast of Get Up, Stand Up

Best theatre choreographer

Finn Caldwell for Life of Pi – Wyndham’s theatre
Julia Cheng for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre
Kathleen Marshall for Anything Goes – Barbican – WINNER!
Sonya Tayeh for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre

Best actor in a supporting role

Seven actors who play the Tiger for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!
Dino Fetscher for The Normal Heart – National Theatre 
Nathaniel Parker for The Mirror and the Light – Gielgud theatre
Danny Lee Wynter for The Normal Heart – National Theatre

Best actress in a supporting role

Tori Burgess for Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre
Liz Carr for The Normal Heart – National Theatre –WINNER! 
Christina Gordon for Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre
Akiya Henry for The Tragedy of Macbeth – Almeida

Liz Carr accepting her award

Best set design

Tim Hatley for Design and Nick Barnes & Finn Caldwell for Puppets for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!
Tim Hatley for Design and Finn Ross for Video Design for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Derek McLane for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre
Tom Scutt for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre

Best lighting design

Neil Austin for Frozen – Theatre Royal Drury Lane
Isabella Byrd for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre
Tim Lutkin for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Tim Lutkin and Andrzej Goulding for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!

Best actress in a supporting role in a musical

Gabrielle Brooks for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Lyric theatre
Victoria Hamilton-Barritt for Cinderella – Gillian Lynne theatre
Carly Mercedes Dyer for Anything Goes – Barbican 
Liza Sadovy for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Best actor in a supporting role in a musical

Clive Carter for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre
Hugh Coles for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Elliot Levey for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Gary Wilmot for Anything Goes – Barbican

Best actor in a musical

Olly Dobson for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Arinzé Kene for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Lyric theatre
Robert Lindsay for Anything Goes – Barbican
Eddie Redmayne for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Best actress in a musical

Jessie Buckley for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Sutton Foster for Anything Goes – Barbican 
Beverley Knight for The Drifters Girl – Garrick theatre
Stephanie McKeon for Frozen – Theatre Royal Drury Lane

Best actress

Lily Allen for 2:22 A Ghost Story – Noël Coward theatre
Sheila Atim for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville theatre – WINNER!
Emma Corrin for Anna X – Harold Pinter theatre
Cush Jumbo for Hamlet – Young Vic

Best actor

Hiran Abeysekera for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!
Ben Daniels for The Normal Heart – National Theatre 
Omari Douglas for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville theatre
Charles Edwards for Best of Enemies – Young Vic

Best director

Rebecca Frecknall for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Michael Longhurst for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville theatre
Kathleen Marshall for Anything Goes – Barbican 
Max Webster for Life of Pi – Wyndham’s theatre

Outstanding achievement in affiliate theatre

10 Nights – Bush Theatre
Folk – Hampstead Theatre Downstairs
The Invisible Hand – Kiln theatre
Old Bridge – Bush theatre – WINNER!
A Place for We – Park theatre

Best new play

2:22 A Ghost Story – Noël Coward theatre
Best of Enemies – Young Vic
Cruise – Duchess theatre
Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!

Best new musical

Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre – WINNER!
The Drifters Girl – Garrick theatre
Frozen – Theatre Royal Drury Lane
Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Lyric theatre
Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre

Five special recognition award winners

Lisa Burger
Bob King
Gloria Louis
Susie Sainsbury
Sylvia Young

, , ,

Olivier Awards nominations 2022: Cabaret at the Kit Kat Club leads the pack 

After a virtual ceremony in 2020 and no ceremony last year, the Olivier Awards are back this year with an in-person event, you may have heard. The nominations were announced today by Sam Tutty and Miriam Teak-Lee.

Some quick thoughts: Cabaret at the Kit Kat Club tops the Olivier Award nominations. The odds are in its favour. Lily Allen feels like a makeweight on this list – a so-so entry playing a hysterical wife in a contemporary haunted house-chiller. Where is Saoirse Ronan?

Frozen was mostly snubbed. Andrew Lloyd Webber’s Cinderella was left out in the cold, with one nomination to its name: not even a nod for that fitful score. Back To The Future – The Musical, a new stage adaptation of the hit 1985 film, landed seven nominations, which was surprising.

On the play front, single nods for Anna X and The Shark is Broken feel kind of stingy. The ‘7 actors who play a tiger’ in Lolita Chakrabarti’s majestic Life of Pi nomination is amazing, the show secured 9 nods. 

Jessie Buckley photo credit: Marc Brenner

The Best Actress in a Musical must be the closest fought. Jessie Buckley gives a superb and utterly unique performance in Cabaret. Sutton Foster was totally totally mesmerising in Anything Goes. Not backing Anything Goes in the Best Revival of a Musical is a practically treasonable offence, but Cabaret inches into pole position on nearly every category. These two productions are toe-to-toe, so it will be interesting to see how this plays out. 

Anyway, let’s have a recap of the nominees plus a guide to who should win each category.

Cunard Best Revival

A Number at The Old Vic

Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre

The Normal Heart at National Theatre – Olivier

The Tragedy Of Macbeth at Almeida Theatre

Who should win: The Normal Heart 

Who will win: The Tragedy of Macbeth 

Noël Coward/Geoffrey Johnson Award for Best Entertainment or Comedy Play

The Choir Of Man at Arts Theatre

Pantoland At The Palladium at The London Palladium

Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre

The Shark Is Broken at Ambassadors Theatre

Who should win: Pride and Prejudice (*Sort of)  

Who will win: The Shark is Broken 

Magic Radio Best Musical Revival

Anything Goes at Barbican Theatre

Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Spring Awakening at Almeida Theatre

Who should win: Cabaret at the Kit Kat Club   

Who will win: Anything Goes 

Best Costume Design

Jon Morrell for Anything Goes at Barbican Theatre

Christopher Oram for Frozen at Theatre Royal Drury Lane

Tom Scutt for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Catherine Zuber for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Who should win: Tom Scutt for Cabaret 

Who will win: Tom Scutt for Cabaret

Sutton Foster photo credit Tristram Kenton

d&b audiotechnik Award for Best Sound Design

Ian Dickinson for 2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre

Carolyn Downing for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Nick Lidster for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Gareth Owen for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Who should win: Carolyn Downing for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Who will win: Gareth Owen for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Best Original Score or New Orchestrations

Anything Goes – New Orchestrations: Bill Elliott, David Chase and Rob Fisher at Barbican Theatre

Back To The Future – The Musical – Composers: Alan Silvestri and Glen Ballard; Orchestrations: Ethan Popp and Bryan Crook at Adelphi Theatre

Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Orchestrator: Simon Hale at Lyric Theatre

Life Of Pi – Composer: Andrew T. Mackay at Wyndham’s Theatre

Who should win: Anything Goes  

Who will win: Life of Pi   

Best Theatre Choreographer

Finn Caldwell for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Julia Cheng for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Kathleen Marshall for Anything Goes at Barbican Theatre

Sonya Tayeh for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Who should win: Cabaret 

Who will win: Cabaret 

Best Actor in a Supporting Role

7 actors who play the Tiger for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Dino Fetscher for The Normal Heart at National Theatre – Olivier

Nathaniel Parker for The Mirror And The Light at Gielgud Theatre

Danny Lee Wynter for The Normal Heart at National Theatre – Olivier

Who should win: 7 actors who play the Tiger

Who will win: Dino Fetscher

Best Actress in a Supporting Role

Tori Burgess for Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre

Liz Carr for The Normal Heart at National Theatre – Olivier

Christina Gordon for Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre

Akiya Henry for The Tragedy Of Macbeth at Almeida Theatre

Who should win: Tori Burgess

Who will win: Tori Burgess 

Blue-I Theatre Technology Award for Best Set Design

Tim Hatley for Design and Nick Barnes & Finn Caldwell for Puppets for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Tim Hatley for Design and Finn Ross for Video Design for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Derek McLane for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Tom Scutt for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre 

Who should win: Life of Pi 

Who will win: Life of Pi 

Life of Pi Photo: Johan Persson

White Light Award for Best Lighting Design

Neil Austin for Frozen at Theatre Royal Drury Lane

Isabella Byrd for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Tim Lutkin for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Tim Lutkin and Andrzej Goulding for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

 Who should win: Cabaret 

Who will win: Frozen 

Best Actress In A Supporting Role In A Musical

Gabrielle Brooks for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre

Victoria Hamilton-Barritt for Cinderella at Gillian Lynne Theatre

Carly Mercedes Dyer for Anything Goes at Barbican Theatre

Liza Sadovy for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Who should win: Victoria Hamilton-Barritt

Who will win: Carly Mercedes Dyer

Best Actor In A Supporting Role In A Musical

Clive Carter for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Hugh Coles for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Elliot Levey for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Gary Wilmot for Anything Goes at Barbican Theatre

Who should win: Elliot Levey 

Who will win: Elliot Levey 

Eddie Redmayne photo credit: Marc Brenner

Best Actor In A Musical

Olly Dobson for Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

Arinzé Kene for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre

Robert Lindsay for Anything Goes at Barbican Theatre

Eddie Redmayne for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Who should win: Eddie Redmayne 

Who will win: Eddie Redmayne 

Best Actress In A Musical

Jessie Buckley for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Sutton Foster for Anything Goes at Barbican Theatre

Beverley Knight for The Drifters Girl at Garrick Theatre

Stephanie McKeon for Frozen at Theatre Royal Drury Lane

 Who should win: JESSIE BUCKLEY

Who will win: JESSIE BUCKLEY

Best Actress

Lily Allen for 2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre

Sheila Atim for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre

Emma Corrin for Anna X at Harold Pinter Theatre

Cush Jumbo for Hamlet at Young Vic

Who should win: Emma Corrin 

Who will win: Lily Allen 

Best Actor

Hiran Abeysekera for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Ben Daniels for The Normal Heart at National Theatre – Olivier 

Omari Douglas for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre

Charles Edwards for Best Of Enemies at Young Vic

 Who should win: Hiran Abeysekera

Who will win: Ben Daniels 

Sir Peter Hall Award for Best Director

Rebecca Frecknall for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Michael Longhurst for Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre

Kathleen Marshall for Anything Goes at Barbican Theatre

Max Webster for Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Who should win: Rebecca Frecknall 

Who will win: Rebecca Frecknall 

Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

10 Nights at Bush Theatre

Folk at Hampstead Theatre Downstairs

The Invisible Hand at Kiln Theatre

Old Bridge at Bush Theatre

A Place For We at Park Theatre

Who should win: Folk at Hampstead Theatre Downstairs

Who will win: 10 Nights at Bush Theatre 

Best Family Show

Billionaire Boy at Garrick Theatre

Dragons And Mythical Beasts at Regent’s Park Open Air Theatre

What The Ladybird Heard at Palace Theatre

Wolf Witch Giant Fairy at Royal Opera House – Linbury Theatre

Who should win: Billionaire Boy at Garrick Theatre

Who will win: Billionaire Boy at Garrick Theatre

Best New Play

2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre

Best Of Enemies at Young Vic

Cruise at Duchess Theatre

Life Of Pi at Wyndham’s Theatre

Who should win: Cruise 

Who will win: Best of Enemies 

Mastercard Best New Musical

Back To The Future – The Musical at Adelphi Theatre

The Drifters Girl at Garrick Theatre

Frozen at Theatre Royal Drury Lane

Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre

Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Who should win: Moulin Rouge! 

Who will win: Moulin Rouge!  

And there we have it. 

The 2022 Olivier Awards take place on Sunday April 10 at the Royal Albert Hall.